Σκοπός και Μαθησιακά Αποτελέσματα Προγράμματος

Το κοινό μεταπτυχιακό πρόγραμμα Erasmus Mundus “Μορφολογικός φαινότυπος μοντέλων ανθρώπινων ασθενειών” (MorphoPHEN) συνδυάζει την αριστεία και την εμπειρογνωμοσύνη τεσσάρων κορυφαίων ευρωπαϊκών ιδρυμάτων: Πανεπιστήμιο της Βαρκελώνης: Universitat Autònoma de Barcelona (UAB), το Università degli Studi di Napoli Federico II (UNINA), το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (AUTh), και το Faculdade de Medicina Veterinária de Lisboa (FMVL), στους τομείς της ανατομίας ποντικιών, της απεικόνισης και της παθολογίας, συμπεριλαμβανομένων των τεχνολογιών μηχανικής μάθησης που εφαρμόζονται στην αυτοματοποιημένη διάγνωση εικόνων.

Ο Σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι η απόκτηση γνώσης που σχετίζεται με την έρευνα στηριζόμενη στη μετακίνηση σε ακαδημαϊκά τμήματα που το καθένα έχει να προσφέρει διαφορετικές δεξιότητες στις/ους φοιτήτριες/φοιτητές. Η κινητικότητα των διδασκόντων και η συνεργασία με φορείς που είναι ειδικοί στη χρήση του μυός ως ζωικό πρότυπο για την έρευνα ασθενειών του ανθρώπου, θα προσφέρει στις/ους συμμετέχουσες/ντες τη βαθύτερη κατανόηση του μορφολογικού φαινοτύπου του μυός για την επιτυχή χρήση του σε ερευνητικές διαδικασίες.

Τα μαθησιακά αποτελέσματα και τα προσόντα όσων παρακολούθησαν επιτυχώς το Π.Μ.Σ. είναι:

1. Η γνώση όλων των ανατομικών στοιχείων του μυός, με λεπτομερή αναφορά στην εμβρυολογία των οργάνων και την ανάπτυξη των συστημάτων
  2. Η γνώση της παθολογίας του μυός και η χρήση των απεικονιστικών μεθόδων για τη διάγνωσή τους και
  3. Η γνώση των τεχνολογιών της Τεχνητής Νοημοσύνης (Artificial Intelligence=AI) και της Βαθιάς Μάθησης (Deep Learning) προς όφελος της έρευνας με τη χρήση του μυός, καθώς και του Σχεδιασμού των Πειραματισμών με τη χρήση αυτών των ζώων.

Οι μεταπτυχιακές σπουδές αποσκοπούν στην προαγωγή της γνώσης, την ανάπτυξη της έρευνας και των τεχνών, καθώς και την ικανοποίηση των εκπαιδευτικών, ερευνητικών, κοινωνικών, πολιτιστικών και αναπτυξιακών αναγκών της χώρας, στην κατάρτιση επιστημόνων υψηλού επιπέδου ικανών να συμβάλουν σε θεωρητικές και εφαρμοσμένες περιοχές συγκεκριμένων γνωστικών κλάδων, ειδικές θεματικές ενότητες ή επιμέρους κλάδους των γνωστικών αντικειμένων του πρώτου κύκλου σπουδών των Τμημάτων, καθώς και στην παραγωγή και μετάδοση γνώσεων, τεχνογνωσίας, μεθοδολογιών, εργαλείων και ερευνητικών αποτελεσμάτων στον επιστημονικό χώρο που δραστηριοποιείται το κάθε Τμήμα.